پیام رئیس انجمن آمار ایران به مناسبت تأسیس اتحادیه

پیام رئیس انجمن آمار ایران به مناسبت

تأسیساتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی آمار

با اهداء سلام و احترام،

جا دارد به نیابت از طرف انجمن آمار ایران از تمام دست‌اندرکاران و انجمن‌های علمی دانشجویی آمار که تصمیم به تأسیس “اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی آمار” گرفته‌اند صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم. مسلماً تأسیس این اتحادیه که با دغدغه رشد و اعتلاء انجمن‌های علمی دانشجویی آمار صورت پذیرفته، به ایجاد انسجام و وحدت رویه در روند فعالیت‌های انجمن‌ها کمک‌های شایانی خواهد نمود.

در ابتدای عرایضم این فرصت ویژه را مغتنم شمرده و فرا رسیدن روز ملی آمار و برنامه‌ریزی را به دانشجویان و تمامی علاقه‌مندان علم آمار که از اقصی نقاط کشور، در این نشست شرکت نموده اند، تبریک می‌گویم.

همزمانی این روز با اجرای طرح عظیم ملی هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن و شصتمین سال آغاز طرح‌های سرشماری در ایران را به فال نیک گرفته و امیدوارم نتایج این طرح با تحلیل‌های صحیح آماری بتواند شاخص‌های مفیدی برای برنامه‌ریزی کلان آینده فراهم کند و هم‌چنان‌که به اذعان دولتمردان “برنامه‌ریزی صحیح بدون آمار غیرممکن است“، روزی فرا رسد که همه دست‌اندرکاران طرح‌های علمی و اجرایی کشور به این نتیجه برسند که نمی‌توان به موفقیت انجام هر کاری بدون استفاده از آمار، حتی اگر ممکن هم باشد، امیدوار بود.

امیدوارم مهمترین دغدغه موسسان “اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی آمار” ارزش نهادن به نقش آمار به بهترین وجه در انجام هر طرح و کار علمی و اجرایی مهم باشد. توصیه اکید اینجانب این است که همواره درصدد اجرای برنامه‌هایی برای آشنایی دانشجویان با جدیدترین روش‌ها و نرم افزارهای آماری بوده که طی آنها علم آمار به شایسته‌ترین صورت به دیگر علاقه‌مندان، و در رأس همه در هر حدی، به سایر دانشجویان انتقال یابد.

از معضلات جدی و در حال حاضر جامعه، فقدان هر گونه نهادی برای نظارت و سازماندهی بر بازار آشفته و بی‌سرپرست مشاوره‌های آماری است. با تشکیل سازمان نظام آمار شناسی و راه‌اندازی نظام رتبه‌بندی متخصصین آمار می‌توان صلاحیت افراد را برای طراحی، تحلیل و مشاوره آماری احراز نمود. طرح این موضوع نیز می تواند در دستور کار اتحادیه قرار گیرد، هر چند در سال‌های اخیر اقدامات فراوانی از سوی همکاران پرتلاشمان در انجمن آمار و مرکز آمار برای تشکیل این سازمان‌ها و نظام‌ها صورت پذیرفته و می‌پذیرد. امید است با رایزنی‌های مناسب بالاخره این مهم صورت گرفته و این تلاش‌ها به ثمر برسد.

از اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی آمار انتظار می‌رود با تشکیل جلسات منظم هر نوع مسئله‌ای مرتبط با “آمار” و علی‌الخصوص مسائل و مشکلات برنامه‌های درسی، مسائل آموزشی، بررسی و تحلیل برنامه‌های انجمن آمار و انتظارات آن اتحادیه از انجمن و … را مطرح نمایند و جمع بندی این بحث‌ها به انجمن منعکس شود. بدیهی است که انجمن با گردآوری همه این نتایج و اولویت‌بندی پیشنهادها می‌تواند در راستای نیل به اهداف خود توفیق بیشتری یابد.

توفیق شما عزیزان را در چشاندن شیرینی بکارگیری علم آمار در کام آحاد مختلف جامعه از طریق فعالیت‌های خود از درگاه ایزد منان خواستارم.

 

با آرزوی توفیق الهی

علیرضا نعمت اللهی

رئیس انجمن آمار ایران

سه‌شنبه 95/8/4

درباره محمد صیدپیشه

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

آزمون کپچا *