همایش روز ملی آمار 96

امیرصالح غنجی/ مراسم گرامیداشت روز ملی آمار، صبح امروز به همت انجمن علمی آمار دانشگاه گیلان در تالار شهید کریمی دانشکده علوم پایه برگزار شد. در این مراسم که با حضور چهره های برجسته علمی، کارکنان سازمان آمار و مدیریت برنامه ریزی و اساتید دانشکده آمار و ریاضی برگزار شد به تاریخچه ی علم آمار و همچنین واکاوی نقاط ضعف سیستم آماری کشور پرداخته شد.
در ابتدای مراسم دکتر عباسی، ریاست دانشکده آمار و ریاضی آمار را علمی گره کشا نامید و عنوان کرد: امروزه جامعه دارای پیچیدگی های بسیاری در زمینه های اقتصادی، امنیت، توسعه و سایر حوزه ها است و نام آمار به عنوان یکی از علوم گره گشا همیشه مطرح است.
در ادامه برنامه کلیپی پخش شد که در آن نظر اقشار مختلف جامعه در باره ی علم آمار پرسیده شده بود که در میان آن ها، بازاریان، دانشجویان و کارمندان هر یک نظرات مختلفی در این باب ایراد کرده بودند اما هیچ کدام از این اقشار شناخت درستی از کاربرد علم آمار نداشتند.

در ادامه برنامه دکتر محتشمی، عضو هیات علمی آمار دانشگاه فردوسی مشهد گفت:
اگر امروز در صنعت و تجارت کشور با مشکل رو به رو هستیم همگی ناشی از کم توجهی به آمار است. محتشمی در ادامه با شعار “سرشماری؛ گذشته، حال و آینده” به بررسی پیدایش علم آمار از گذشته تا کنون پرداخت که با پرسش هایی از جانب حاضران همراه شد.
محتشمی در تبیین اهمیت سرشماری و نقش آن در آمار گفت: امروزه دیگر نمی توان به شیوه های سرشماری قدیمی اطمینان کرد و برای یک آمار گیری درست می بایست بر اطلاعات ثبتی و دقیق تکیه کنیم تا بتوان نتیجه ی درستی به دست آورد.
در ادامه طیفوری معاون سازمان آمار و مدیریت برنامه ریزی گیلان به طرح بحثی با عنوان “گذار از نظام سنتی به سوی نظام مدرن” پرداخت.
طیفوری گفت: ما همانگونه که در سرشماری پیشین بخشی از فرآیند سرشماری را دیجیتال کردیم در تلاشیم تا برای سرشماری بعد تمامی مراحل سرشماری را دیجیتال کنیم.
طیفوری در ادامه با مقایسه نظام آماری قدیم با نظام آماری جدید افزود: طبعا نتیجه ای که از نظام آماری جدید به دست می آید قابل اعتنا تر از نظام قدیمی است.
طیفوری در ادامه ضمن برشمردن محور های ثبتی معنایی گفت: امروزه در کلیت آمار های کشور نباید محرمانگی وجود داشته باشد و همه ی مردم باید از تمام آمار های موجود مطلع باشند. او در ادامه افزود: وجود محرمانگی در ارائه آمار ها تنها مختص به آمار های شخصی و خصوصی افراد است که محل بحث ما نیست.
طیفوری همچنین گفت: باید میان مرکز آمار و وزارت علوم تفاهم نامه هایی امضا شود تا فارغ التحصیلان آمار بتوانند به عنوان نیرویی متخصص به سیستم اداری آماری کمک کنند.
در پایان نیز پس از پخش کلیپی از زندگی نامه دکتر رضا ارقامی و دکتر علی عمیدی، به همت انجمن آمار دانشگاه گیلان مسابقاتی برگزار و به برندگان مسابقه جوایزی اهدا شد.

عکاس: امیرصالح غنجی

درباره MohammadEsmailzad

2 نظر

  1. چجوری میتونیم با دبیر انجمن در ارتباط باشیم؟؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

آزمون کپچا *