مصاحبه با دکتر بهرام صادقپور

IMG_20150311_124737 IMG_20150311_122758
جناب آقای دکتر بهرام صادق پور فارغ التحصیل رشته ریاضی از دانشگاه گیلان در سال 1366 مباشند.ایشان در سال 1367 در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته آمار به ادامه تحصیل مشغول شدند، همچنین ایشان تحصیلات دوره دکتری را در سال 1381 در دانشگاه بلز پاسکال فرانسه با موفقیت به اتمام رساندند.

انجمن علمی آمار دانشگاه گیلان مصاحبه ای را با ایشان انجام داده است که به شرح زیر می باشد:

  • درباره اینکه چطور وارد رشته آمار شده اید کمی توضیح بدید؟

با اتمام دوره دبیرستان در تهران،در رشته ریاضی دانشگاه گیلان پذیرفته شدم.در همان سال های اولیه،درسی با عنوان روش های مقدماتی آمار داشتیم که استاد مربوطه جناب دکتر صدقیانی بودند ایشان هنگام تدریس توجه خاصی به بنده داشتند که عامل اصلی در علاقه مندی من به رشته آمار بود.خصوصا رشته آمار به قدری ملموس تر از رشته ریاضی می باشد.که بنده دو عامل استاد و واقعی بودن آمار را جهت علاقه مندی خود با این رشته میدانم.

  • چه شاخه ای از آمار مورد علاقه شما می باشد؟

متاسفانه یا خوشبختانه بنده در دوره تدریس خود همه ی درس های آمار بجز دو درس را تدریس کرده ام و همگی نیز درس های جالبی می باشند،ولی شخصا به درس کنترل کیفیت علاقه مند هستم چون در کنترل کیفیت هم از استنباط آماری استفاده می کنیم و هم از احتمال،که البته در ایران دانشجویان ما به سمت استنباط می روند. ولی احتمال یا همان فرآیند تصادفی از کاربرد به سزایی برخوردار می باشد متاسفانه انگیزه دانشجویان به احتمال بسیار کمتر از استنباط می باشد.

  • شما برای ادامه تحصیل به فرانسه سفر کردید،تفاوت های رشته آمار ایران و فرانسه را در چه میبینید؟

در آمار دو بخش نظری و کاربردی وجود دارد.که دانشجویان ایرانی در زمینه نظری عملکرد خوبی دارند و چه بهتر است که در زمینه کاربردی نیز تقویت شوند. دانشجویانی که با مدرک فوق لیسانس شروع به ادامه تحصیل در خارج از کشور می کنند در زمینه تئوری بسیار قوی تر می باشند و از لحاظ کاربردی به علت عدم وجود امکانات مناسب از توانایی کمتری برخوردار می باشند در آنجا دانشجویانی که در پایان دوره دکتری می باشند حتما باید دوره کارآموزی خود را در شرکت ها یا جاهای دیگر بگذرانند که با کاربرد مفاهیم، بهتر آشنا شوند.در ایران متاسفانه چنین چیزی وجود ندارد. و همچنین از نظر آموزشی یک مقدار فشرده تر می باشند و با بهره گیری از آزمایشگاه های بخصوص به یادگیری بهتر آمار کمک می کنند.

  • سابقه قبلی شما در فرآیند احتمال بوده،ولی هم اکنون در سیستم های فازی مطالعه دارین دلیل این تغییر چه بوده؟

احتمال همان مباحثی از مجموعه فازی می باشد که همگی در رابطه با پیشامد ها و وقایعی هستند که با یکدیگر مرتبط اند و خیلی با یکدیگر تفاوتی ندارند. فرآیند های احتمال،احتمال یک پیشامد را بررسی می کند ولی منطق فازی امکان یک پیشامد را بررسی می کند.بنابراین چیزهایی که داریم را می توانیم با احتمال نیز تفهیم کنیمو دلیل این تغییر می توان مکمل بودن دو مفهوم فوق دانست.

  • تالیفات و ترجمه های شما در چه زمینه هایی بوده؟

ترجمه ها شامل دو کتاب کاربرد نرم افزار statistical  در کنترل کیفیت و دیگری تحلیل پیشرفته آماری و همچنین نرم افزار اموس که کتابی بسیار مفید برای دانشجویان می باشد.

  • آینده و سطح علمی آمار ایران را چطور میبینید؟

سطح آمار در حقیقت در ایران خوب نیست.یعنی نسبت به سال های گذشته یک مقدار افت پیدا کرده،دانشجویانی که الان وارد دانشگاه می شوند با وجود اینکه باهوش تر می باشند ولی از انگیزه  کمتری برخوردارند،شاید انگیزه و علاقه کافی را برای این رشته ها ندارند که این انگیزه ها ناشی از خود جامعه،دبیرستان ها،اساتید یا نگاه به دانشگاه که اگر این رشته را دامه دهم بازار کارش چطور خواهد بود؟ افرادی که بدون علاقه وارد این رشته شده اند و انگیزه کافی ندارند ممکن است اگر در رشته دیگر نیز تحصیل می کردند م همین حرف را می زدند،که البته تقریبا انگیزه دانشجویان در رشته های علوم پایه یکسان می باشد که این مشکلات در دیگر رشته ها نیز به چشم می خورد.

  • میشه لطفا یکی از خاطراتی که در فرانسه برای شما اتفاق افاده را بازگو کنید؟

بعد از یکسال که در آنجا سپری کردیم تمامی دانشجویان دکتری باید یک توضیح از کارهای خود ارائه می کردند،تمامی دانشجویان که یکسال از انجام تحقیقاتشان گذشته بود،در سالنی بزرگ به همراه استاد راهنما های خود برای توضیح کارهای خود حضور داشتند. که این روش را میخواهیم در دانشگاه مشهد نیز انجام دهیم که در یک روز خاص با حضور تمام اساتید و دانشجویان دکتری یا ارشد برای توضیح کارهای خود آماده شوند. زمانی که نوبت به من رسید گفتم:موضوعی که بنده مشغول کار روی آن می باشم را اولین بار یک دانشمند ایرانی مقیم آمریکا به دنیا ارائه کرده است که همین موضوع باعث شد که وقتی سخنرانی تمام شد سوالات زیادی در این مورد از من بپرسند، خصوصا می پرسیدند که چرا یک ایرانی؟ افراد دیگری نیز هستند که روی این زمینه کار می کردند؟ که من مجبور شدم که یک مقدار پاسخ های ناسیونالیستی بدهم.

  • و در پایان که سوالی به درخواست استاد فتحی از شما دارم این است که طرفدار کدام تیم هستید؟

همون تیمی که آقای دکتر فتحی فرمودند.(البته دکتر فتحی طرفدار تیم پرسپولیس می باشند)که ایشان با اصرار بر اینکه دکتر فتحی طرفدار تیم پرسپولیس نیستند فرمودند:رنگ آسمون چه رنگیه همون رنگ.

 

درآخر از جناب آقای بنیامین لقمان نیا جهت همکاری و فراهم کردن مصاحبه تشکر و سپاس ویژه داریم.

 

کاری از انجمن علمی آمار

درباره ُSPMD

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

آزمون کپچا *