راهنمای انتخاب واحد دانشجویان کارشناسی

به نکات زیر در حین انتخاب واحد توجه بفرمایید:

 • همواره سعی کنید طبق چارت درسی انتخاب واحد کنید.

 

 • اگر خدای نکرده درسی را پاس نکردید و پیشنیاز درس دیگری بود که قصد اخذ آن را داشتید، سعی کنید طوری انتخاب واحد کنید که ترم های بعد، قادر به جبران باشید. پس حتما به پیشنیازها دقت کنید! درس مبانی آنالیز ریاضی پیشنیاز هیچ درسی نیست. اما کافی است نگاهی به درس فرآیندهای تصادفی داشته باشید تا ببینید اخذ نکردن به موقع این درس، چقدر ممکن است باعث عقب افتادن شما بشود…

 

 • برخی از دروس، ممکن است در روزهای آتی اضافه بشوند. پس به لیست دروس ارائه شده مدام مراجعه کنید تا از دروس جدیدی که اضافه شده اند، باخبر بشوید.

 

 • دانشجویان سال های پایین تر دقت کنید که ممکن است ظرفیت درسی، قبل از این که نوبت انتخاب واحد شما برسد تمام شود: اولاً احتمال این که همان درس در گروهی دیگر با همان استاد یا با استادی دیگر ارائه شود وجود دارد. ثانیاً لیستی از اولویت بندی انتخاب واحد داشته باشید تا در صورت مواجهه با چنین مسئله ای، به عنوان مثال اگر قادر به اخذ اولویت اول خود نبودید، درس دیگری را جایگزین کنید.

 

 • انتخاب واحد را به دقیقه 90 نسپارید! همچنین در لحظه شروع انتخاب واحد، به دلیل مراجعه بسیار زیاد دانشجویان، سیستم آموزشی معمولا دچار مشکل می شود و این مشکل نه فقط برای شما، بلکه برای همه خواهد بود. پس نگران نباشید و صبر داشته باشید.

 

 • تعداد واحدهای عمومی که باید بگذرانید، 21 واحد است. بهتر است که در هیچ ترمی، بیش از دو درس عمومی اخذ نکنید. دروس عمومی، در ترم های آخر، باعث بهبود معدل شما خواهند بود.

 

 • برخی دروس معادل یکدیگر هستند. به عنوان مثال اگر کارآفرینی را پاس کرده اید، جامعه شناسی را نباید اخذ کنید. در دروس عمومی نیز اگر به عنوان مثال درس فلسفه اخلاق را گذرانده اید، درس آیین زندگی را نباید اخذ کنید. کسانی که این نکته را رعایت نمی کنند، هنگام فارغ التحصیلی دچار مشکلات زیادی می شوند.

 

 • در انتخاب درس تربیت بدنی دقت کنید که برای این درس باید به دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی (برای پسران در برخی موارد: سالن فجر واقع در مجتمع اصلی دانشگاه گیلان) مراجعه کنید. پس قبل و بعد از این کلاس، زمانی را در مسیر خواهید بود. در انتخاب دروس دقت کنید که ساعت دروس به چه شکلی است تا در طول ترم با مشکلی روبرو نشوید.

 

 • سعی کنید مجموع واحدهای انتخابی برای هر ترم، کمتر از 18 واحد نباشد. البته دانشجویانی که ترم قبل، مشروط شده اند، بیشتر از 14 واحد اجازه انتخاب واحد نخواهند داشت.

 

 • به تاریخ و ساعت امتحان پایان ترم دروس حتما دقت کنید چرا که قابل تغییر نیستند!

 

 • دانشجویان شهریه پرداز، در حین اخذ درس (حتی در زمان حذف و اضافه نیز) نباید بدهی قبلی داشته باشند.

 

 • نکته پایانی این که با ثبت نهایی انتخاب واحد، امکان هیچ گونه تغییری تا زمان حذف و اضافه نخواهید داشت.

 

برنامه چهار ساله انتخاب واحد رشته آمار و کاربردها

در خصوص چارت درسی به این نکته توجه کنید که 30 واحد از دروس (یعنی 10 درس 3 واحدی) به انتخاب خودتان از بین یکی از 4 لیست ارائه شده در فایل فوق اخذ می شود. به این لیست ها، “کهاد” گفته می شود که با حرف (ک) مشحص شده است. بهتر است که یکی از لیست های کهاد را انتخاب کرده و مطابق آن، دروس را بگذرانید اما محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

توجه: برای باز کردن فایل فشرده شده، نرم افزار WinRAR را از اینجا دریافت کنید

درباره benyamin.ln

بنیامین لقمان نیا؛ دانشجوی کارشناسی ارشد آمار دانشگاه گیلان

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

آزمون کپچا *