درباره دانشکده علوم ریاضی دانشگاه گیلان

دانشگاه گیلان در سال ۱۳۵۳ به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید و در سال 1355 در چارچوب قرارداد بین دولت‌های ایران و آلمان غربی سابق، تاسیس شد. در سال ۱۳۵۶ مدرسه عالی مدیریت و مدرسه عالی بازرگانی که تنها مراکز آموزش عالی در استان گیلان بودند با دانشگاه گیلان ادغام شده و فعالیت‌های آموزشی دانشگاه گیلان با پذیرش ۱۵۵ دانشجو در ۹ رشته تحصیلی در منطقه منظریه رشت آغاز شد. 4 رشته از 9 رشته فوق تحت عناوین ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی، دانشکده علوم را در آن ایام تشکیل داده و گروه ریاضی در این بین، همواره جزو سرآمدان بوده است؛ به طوری که نیمی از عمر دانشگاه گیلان، توسط اساتید ریاضی اداره شده و به رتبه هشتم رده‌بندی دانشگاه‌های جامع کشور نائل آمده است.

اولین دوره دانشجویان ارشد ریاضی در سال 1370، دکتری ریاضی در سال 1382 و نیز کارشناسی رشته‌های آمار و علوم‌کامپیوتر به ترتیب در سال‌های 1383 و 1391 پذیرفته شده‌اند. اخذ مجوز پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم‌کامپیوتر و ریاضیات‌مالی در دستور کار دانشکده قرار دارد. رشته آمار تا سال 1389 در گروه ریاضی محض مشغول به فعالیت بود که به دنبال تشکیل دانشکده علوم ریاضی در دی‌ماه 1389، گروه آمار با 3 عضو هیئت علمی، فعالیت خود را به صورت مستقل آغاز نموده و از سال 1390 اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آمار ریاضی نموده و به زودی، مقطع دکتری آمار نیز راه اندازی خواهد شد.

میزبانی پانزدهمین سمینار جبر کشور در سال 1382 بر عهده گروه ریاضی دانشگاه گیلان بوده است. دانشکده علوم ریاضی در نخستین ماه‌های تشکیل خود، میزبان چهارمین کنفرانس بین‌المللی انجمن ایرانی تحقیق در عملیات (اردیبهشت 1390) ، هشتمین سمینار احتمال و فرایندهای‌تصادفی و نیز دوازدهمین دوره مسابقات آمار دانشجویی کشور (شهریور 1390) بوده است.

به همت اعضای محترم هیئت علمی این دانشکده، دو مجله با عناوین ذیل به دریافت مجوز انتشار نایل گردیده اند:

 Journal of Algebra and Related Topics

Journal of Mathematical Modelling

 

fa2

رییس دانشکده علوم ریاضی: دکتر احمد عباسی

نشانی: گیلان، رشت، بلوار نامجو، دانشکده علوم ریاضی

صندوق پستی: ۱۹۱۴۱-۴۱۳۳۵

کدپستی: ۴۱۹۳۸۳۳۶۹۷

وبسایت دانشکده علوم ریاضی دانشگاه گیلان

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

آزمون کپچا *