نرم افزار R (نسخه جدید 2018)

 

R، یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و تحلیل داده است، که بر اساس زبان‌ S پیاده‌سازی شده است. این نرم‌افزار متن باز، به رایگان قابل دسترس است. تعداد زیادی از آمار شناسان از R   برای کارهای آماری استفاده می کنند و به این نرم افزار به عنوان یک محیط داخلی که بسیاری از تکنیک های آماری مدرن را اجرا می کند می نگرند. این عملیات، بخش کوچکی از پایه محیط برنامه نویسی را می سازند.

نرم افزار R برای اولین بار به عنوان یک پروژه تحقیقاتی توسط راس ایهاکا (Ross Ihaka) و رابرت جنتلمن (Robert Gentleman) نوشته شد، و در حال حاضر توسط گروهی از متخصصان علم آمار به نام “تیم هسته نرم افزار R” با صفحه ای در آدرس www.r-project.org در حال توسعه ی فعال می باشد. نرم افزار R به گونه‌ای طراحی شده، که بی شباهت به زبان نرم افزار S که توسط جان چمبرز (John Chambers) و دیگر افراد در آزمایشگاه‌های بل توسعه یافته بود نباشد. نسخه ی تجاری نرم افزار S با قابلیتهای بیشتر، توسط موسسه ی علوم آماری به عنوان نرم افزار S-Plus توسعه یافته و به بازار عرضه شده؛ بعدها این نسخه نرم افزار S-Plus، توسط شرکت Insightful خریداری شده و اکنون نیز متعلق به TIBCO Spotfire می باشد. نرم افزار R و نرم افزار S-Plus را می توان به عنوان دو پیاده‌ سازی زبان نرم افزار S در نظر گرفت.

نرم افزار R بصورت رایگان در دسترس بوده و تحت پروانه ی عمومی همگانی، گنو (GNU) از بنیاد نرم افزارهای آزاد (Free Software Foundation) توزیع می گردد.
شما می توانید این برنامه را از شبکه جامع آرشیو نرم افزار R در (CRAN) دانلود نمایید.

بخش مهمی از پایه محیط برنامه نویسی R را پکیج ها فراهم می کنند. همه ی دستور العمل های R و مجموعه اطلاعات در پکیج ها ذخیره شده اند. تنها زمانی که یک پکیج اجرا شده باشد، محتوای آن در دسترس است.

R

دانلود R 3.5.1

دانلود با حجم 62 مگابایت